חורשת צורית

החורשה נמצאת במזרח המועצה המקומית  אפרת שהיא "עיר גנים" בגוש- עציון. בישוב משקיעים הרבה בגינון בשטח הציבורי ובגינות הפרטיות. זוהי  עיר ליניארית המשתרעת על פני שבע גבעות. הגובה הרב של הישוב (כ-950 מ'), עם טמפרטורות גבוהות ביום וקרה בלילה, אף בימות הקיץ,מאפשר התפתחות של בתי גידול מיוחדים שאינם קיימים במרחבים אחרים.

אפרת משמשת כמרכז עירוני לכל ישובי הסביבה. רבים באים לקנות במרכזים המסחריים של אפרת, ללמוד בה ולנפוש באווירה המיוחדת שבה.

חורשת צורית נמצאת על גבעה  במרכז הישוב, ממזרח לשדרות  המלך דוד. זוהי חורשת אורנים יפה, מוצלת עם משטחי סלע, שיחים של קורנית ותצפית יפה מאד לכל עבר.

בלב החורשה נבחרה פינה בין העצים . מהכביש התחתון (הכביש הישן של אפרת) יובילו מדרגות אבן שיתפתלו בין טרסות של צמחי תבלין וריח אל רחבה מרוצפת אבן. בין הטרסות ישולבו סלעים עם ועליהם כיתוב של פסוקים או קטעי שירה. מדרום לרחבה יהיה מעגל ישיבה מוגן על ידי קיר מסתור מאבן. במעגל יעמוד עמוד תפילה מאבן, מכוון לכוון ירושלים, עליו תהיה חרוטה תפילת מנחה. מעל למעגל זה יהיו פזורים בשיפוע המיוער סלעי ישיבה, כך שמעגל המשתתפים בתפילה או המקשיבים לשיעור יוכל לגדולברחבה תהיה שושנת רוחות חרוטה בסלע. שני שבילים יצאו מן הרחבה אחד לדרום והשני לצפון. בקצה השבילים ימוקם ספסל עץ, משקיף לנוף ואבן עם קטע שירה או פסוק. ליד הפינה יהיה ערסל. מעל הרחבה תהיה כירת שדה תה צמחים. בכניסה לרחבה יהיה פעמן רוח גדול ולצידו שביל מחבר למעלה- לדרך הביטחון של אפרת. שביל זה יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלויות.

לצד השבילים והרחבות יינטעו עצי  בוסתן: תאנה רימון חרוב שקד ותות.

המקום ישמש את תושבי אפרת והסביבה למקום מנוחה שקט, ל'תפוס שלווה' יחד עם עשייה. הליכה בשבילים תכניס את ההולכים בהם לאווירה המיוחדת של המקום. פסוקים וקטעי שירה ישולבו בתוך סלעים.

כיתות בתי ספר יוכלו לקיים "מדרשטבע" בבית מדרש פתוח. השלווה ומזג האוויר הנוח יאפשרו שיעור נינוח.

תפילה בטבע תאפשר התקשרות והתחברות. עמוד התפילה המכוון לירושלים, ועליו חרותה תפילת מנחה,  ישמש את החזן בתפילתו. תנועות הנוער יקיימו במקום פעולות. אפשר יהיה  להתבודד במקום שקט אך לא רחוק,  לקטוף צמחי תבלין מערוגות הצמחים הגדלים במקום להכין תה צמחים בכירת שדה. לנוח בערסל ולהאזין לאוושת הרוח המנגנת בפעמון הרוח.

לצד דרך הביטחון סמוך לשביל הכניסה ממזרח תמוקם חנייה ל- 5 מכוניות. בכניסה זו יהיה גם מתקן לחנית אופניים מאבן.

התכנית מנסה לתת ביטוי לדברים שצורית אהבה, דברים שהיו חשובים לה ושהייתה מחוברת אליהם  ובכך לשקף את רוחה, אופייה המיוחד ומהותה.

מפת החורשה     חורשת צורית בשלג